PLES

Ples. Není snad jiné akce, kde by se více řešila otázka, jestli DJ nebo živá hudba tzn. kapela.

Skvělá hudba je zajisté jednou z nejdůležitějších podmínek dobrého plesu. Dobrá muzika je atribut, který  organizátoři pro ples nutně potřebují. Příjemně unavení hosté, kteří odcházejí ráno navíc s bolavýma nohama od tančení jsou zárukou skvělé reklamy pro další ročník.

Základním rozdílem mezi DJem a kapelou je použití samotného zdroje hudby. DJ písničky reprodukuje z hudebních nosičů a počítače. Plusem toho je, že má v podstatě téměř neomezený repertoár. Většina kapel disponuje nabídkou do 200 písniček. Obecnost DJ tedy eliminuje situaci, kdy si hosté přejí oblíbenou písničku na přání a kapela jim bohužel často nemůže vyjít vstříc.

Nutno taky dodat, kolik a jak dlouhých pauz kapela během večera běžně dělá. Samozřejmě jako každý z nás si musí i oni  odpočinout, občerstvit apod. Pauza je občas důležitá, neboť i hosty dostane houfně k barům a tudíž zvedá profit akce.. Ale nezřídka se stává, že muzikanti skoro častěji sedí než hrají. DJ, když už pauzu udělá, stále nechává hrát np. klidnou, vhodnou hudbu a je stále připraven kdykoliv svou přítomností zareagovat.
Kapele určitě bude lehčeji vyhovět požadavkům starší generace. Ty jsou více svázané s tradičním pojetím těchto věcí a více si samozřejmě cení vystoupení hudebníků. Dalo by se říct, že pro ně je ples vydařený, jen když tam je živá hudba. A popravdě některé žánry  budou vždy znít lépe, když jsou zahrané než-li jsou reprodukované (blues, jazz, country, folk, lidovky...)

Osobně jsem rovněž příznivcem "živé muziky" a fanouškem spousty světových i tuzemských kapel.
Ale s rukou na srdci.. Dá se považovat za živou hudbu toto, když na scéně vidíte dva hudebníky a z reproduktorů se na vás linou zvuky pěti a více nástrojů, někdy bohužel i více hlasů?? Za dvacet let jsem poznal asi tři regionální skvělé kapely, které dokážou vystoupit ve skladu pěti, šesti a více osob, muzikantů. Přiznávám, těmto vystoupením a výkonům nemůže DJ nikdy konkurovat. Jenže tady se bavíme o ceně patnácti tisíců korun a vyšší. A tak je to taky správně.

Dále popisuji pár dalších výhod DJ, kterými může menším kapelám nebo skupinkám hudebníků určitě konkurovat.
Úkolem DJe na plese není jen bezmyšlenkově pouštět ty největší hity ale rovněž písničkami tvořit vhodný sled, komponovat z nich zajímavé hudební scénáře. Ke všemu by neměl chybět vkusný a vtipný komentář, neboť DJ na plese by měl být i zkušeným a distingovaným moderátorem. Ne méně často pak i spolutvůrcem zábavy a her.

Aby se to člověku povedlo, je potřeba mnoha různorodých zkušeností, nutná dávka charisma a  dar správně procítit a pochopit situaci. Zajisté část toho se dá praxí naučit ale podle mne tu podstatnou část  musíte mít již od narození v sobě. A buďto to tak je, anebo není.

Snad každoročně více jak 80 akcí (většinou svateb) je důkazem toho, že výše zmíněné kritéria splňuji. Což by samo osobě bylo pro mně velmi nudné - ještě, že je vždy na čem pracovat a možné laťku stále posouvat směrem nahoru! Kdo mě zná, ví, že v tomto směru jsem perfekcionista a proto stále vidím další a další věci, které chci zlepšit nebo nově  do mých vystoupení přidat.

V posledních letech si vybírám hlavně nabídky na soukromé akce, zejména svatby, firemní a narozeninové oslavy, školní radovánky, v zimním období pak i plesy.